MOLESTA

MOLESTA

Molesta Ewenement – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Powstała w 1995 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Piotra „Vienia” Więcławskiego i Pawła „Włodiego” Włodkowskiego pod nazwą Mistic Molesta. Wkrótce potem skład uzupełnił raper – Marek „Kaczy” Andrasik. Zespół zadebiutował w 1998 roku pod nazwą Molesta płytą pt. Skandal. Nagrania przysporzyły grupie natychmiastowej, ogólnopolskiej popularności, w tym za sprawą singli Armagedon i Wiedziałem że tak będzie.

Po 1998 roku zespół opuścił Marek „Kaczy” Andrasik. Jako duet zespół nagrał album pt. Ewenement (1999). Na płycie znalazł się m.in. jeden z przebojów radiowych zespołu zatytułowany „Miejskie bagno”, który dotarł do 9. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Wydawnictwo uzyskało także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Rok później do sprzedaży trafił trzeci album formacji zatytułowany Taka płyta… Wydawnictwo, wyróżnione nominacją do Fryderyka, zostało nagrane w poszerzonym składzie o raperów Tomasza „Pelsona” Szczepanka i Roberta „Wilka” Darkowskiego, którzy okazjonalnie współpracowali z zespołem w latach poprzednich.

Następnie Paweł „Włodi” Włodkowski podjął solową działalność artystyczną, której efektem były dwie płyty, wydany w 2003 materiał …Jak nowonarodzony i W… z 2005 roku. Natomiast Piotr „Vienio” Więcławski i Tomasz „Pelson” Szczepanek utworzyli duet w ramach którego zrealizowali trylogię Autentyk (2002–2005). Robert „Wilku” Darkowski równolegle tworzył w powołanym w 1998 roku zespole Hemp Gru, którego debiut pt. Klucz trafił do sprzedaży w 2004 roku. Po okresie prac nad innymi projektami, w 2006 roku ukazał się czwarty album kwartetu Nigdy nie mów nigdy, sygnowany nazwą Molesta Ewenement.

W 2007 roku Robert „Wilku” Darkowski odszedł z Molesty na rzecz Hemp Gru. Pozostali muzycy kontynuowali działalność jako trio. Rok później ukazał się zrealizowany z udziałem licznych gości, piąty album studyjny formacji pt. Molesta i kumple. Po 2008 roku grupa skupiła się na występach scenicznych, które zostały udokumentowane płytami Live! in Fonobar (2009) i Live in Warsaw 2012 (2012). Równolegle Piotr „Vienio” Więcławski podjął karierę solową, natomiast Tomasz „Pelson” Szczepanek i Paweł „Włodi” Włodkowski we współpracy z Leszkiem „Eldo” Kaźmierczakiem utworzyli zespół Parias.

W latach 1999–2005 członkowie zespołu Molesta Ewenement prowadzili pododdział wytwórni muzycznej Pomaton EMI – Baza Lebel. W 2006 roku, już samodzielnie zespół utworzył oficynę Respekt Records. Obok takich zespołów jak Kaliber 44, Slums Attack, czy Nagły Atak Spawacza Molesta Ewenement z dorobkiem ponad 130 tys.[a] sprzedanych płyt należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce.

W 2016 roku jeden z członków zespołu Molesta „Vienio” oznajmił, że zespół się rozpadł, a prace nad nową płytą zostały przerwane[1][2]. Ostatnim singlem wydanym przez zespół był utwór „Teraz” opublikowany w 2015 roku[3].

Zostaw komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności

The Best News Daily

We don't send spam